Portrety na zamówienie

Portrety są jednym z najczęściej zamawianych obrazów na zamówienie. Najlepsze portrety na zamówienie oddają nie tylko podobieństwo ale także charakter portretowanej osoby. Niezwykły kunszt w sztuce portretu osiągnęli już mistrzowie renesansowi: Leonardo da Vinci czy Rafael. W okresie baroku do mistrzów portretu zaliczymy na przykład: Carravagia, Diego Velazqueza czy Petera Paula Rubensa. Wśród malarzy polskich, w kontekście portretu, warto wymienić Henryka Rodakowskiego, Olgę Boznańską czy Jana Matejkę.

Portrety zwykle malowane są farbami olejnymi lub na płótnie albo powstają w technice rysunkowej na papierze. Wyróżniamy portrety tworzone en face czyli z przodu, portrety trzy-czwarte, lub portrety z profilu. Portrety mogą przedstawiać tylko twarz, postać do pasa lub całą postać. Portrety na zamówienie mogą odzwierciedlać jedną osobę lub całą grupę. Często pojawiają się także portrety podwójne, przedstawiające dwie osoby. Postacie mogą być portretowane na neutralnym gładkim tle lub w otoczeniu przyrody albo na wzór portretów renesansowych we wnętrzu na tle okna.

Obecnie portrety na zamówienie tworzone są głównie ze zdjęć. Istotne aby fotografia była wysokiej rozdzielczości, wtedy można będzie odwzorować charakterystyczne szczegóły. Ważne jest także by portretowana osoba była dobrze oświetlona i przyjęła naturalną dla siebie pozę. Portrety na zamówienie tworzone są często z okazji urodzin, jubileuszu, ważnych uroczystości lub jako upamiętnienie danej osoby.

Portret na zamówienie będzie stanowić doskonały prezent dla bliskiej osoby, będzie doskonałą ozdobą wnętrza, pokoju dziennego czy gabinetu. Portret na zamówienie to doskonała inwestycja na lata.